Fizinio aktyvumo raštingumo ugdymas nuo mokyklos suolo
Fizinio aktyvumo kultūros ugdyme labai svarbus artimų žmonių pavyzdys, tačiau taip pat labai didelę pridėtinę vertę kuria ir ugdymo įstaigos diegiama ideologija.
NAUJIENOS
12/7/20232 min read
Moksliniai tyrimai rodo, kad jaunų žmonių, aktyviai dalyvaujančių fizinio aktyvumo veiklose, sveikatos būklė yra geresnė. Ši veikla sumažina riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, nutukimu bei kitomis lėtinėmis ligomis. Taip pat pastebima teigiamų pokyčių psichologinėje sveikatoje, įskaitant sumažėjusį stresą ir pagerėjusią nuotaiką.
Šiemet Daugiau nei sportas aplankė 8 mokyklas visoje Lietuvoje, kuriose susitikome net su 620 jaunų žmonių. Siekiant skleisti sveikatingumo žinutę kuo plačiau su jaunimu diskutavome apie fizinio aktyvumo naudą bei kokią pridėtinę vertę jis teikia emocinei sveikatai, išbandėme kitokias fizinio aktyvumo formas ir kartu įsitikinome, kad sau patrauklią judėjimo formą gali atrasti kiekvienas.
Keliaujant kartu su Kauno miesto savivaldybės finansuojamu projektu ,,Nešluok jausmų po kilimu" aplankėme penkias Kauno miesto mokyklas: Kauno ,,Varpo" gimnaziją, Kauno S. Dariaus ir S. Girėno gimnaziją, Kauno Gedimino sporto ir sveikatingumo gimnaziją, Kauno KTU Vaižganto progimnaziją bei Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro Gimnazijos skyrių.
Autorių archyvo nuotraukos
Susitikimų metu mokyklose kalbėjome apie emocinės sveikatos svarbą bei streso valdymo metodikas pasitelkiant fizinį aktyvumą, taip užtikrinant pilnavertį gyvenimo būdą ir psichologinės sveikatos gerovę. Šiuolaikinio gyvenimo tempas ir iššūkiai dažnai sukelia stresą, kuris gali turėti neigiamą poveikį fizinei ir psichologinei žmogaus sveikatai. Streso valdymo metodikos yra svarbi priemonė, padedanti susidoroti su stresu ir išsaugoti emocinę pusiausvyrą.
Fizinio aktyvumo raštingumo ugdymas nuo mokyklinio amžiaus yra svarbus aspektas visapusiam jauno žmogaus psichoemociniam vystymuisi. Tai ne tik skatina sveiką gyvenimo būdą, bet ir formuoja įgūdžius, reikalingus sėkmingam prisitaikymui visuomenėje. FIzinio aktyvumo raštingumo tobulinimas, tai investicija į sveikatą, gerovę ir ilgalaikį jauno žmogaus sėkmės potencialą. Streso valdymo metodikos yra neatsiejama gyvenimo įgūdžių dalis, suteikianti žmonėms įrankius, susidoroti su iššūkiais ir įveikti stresą. Efektyvus streso valdymas turi teigiamą poveikį tiek fiziniam, tiek psichologiniam sveikatos aspektui, prisideda prie sveikų tarpasmeninių santykių ir skatina gyvenimo kokybę.
Visų susitikimų metu jaunimas sutartinai tvirtino, jog svarbiausi aspektai kokybiškam gyvenimo būdui yra judėjimas, pakankamas miego kiekis naktį, subalansuota mityba bei emocijų pažinimas ir jų valdymas.