Mantas Liekis: „Alinančioms dietoms ir detoksams reiktų pasakyti ne, nes šios priemonės dažniausiai žmogui sukelia problemų."

- žmogaus mitybos specialistas.

JUDĖJIMO AMBASADORIAI

8/31/20236 min read

Sporto karjera vos nuo ketverių, išbandytos skirtingos sporto šakos atvedė iki to, kad šiandien Mantas yra Lietuvos bei Baltijos šalių šuolio į aukštį čempionas savo amžiaus grupėje. Paraleliai su sportu Vilniuje prasidėję maisto technologijų studijos uždegė naują tikslą - tapti vienu iš geriausių mitybos specialistu Lietuvoje bei paskatino išvykti studijuoti į prestižinį universitetą Škotijoje. Vėliau šis tikslas augo į vis didesnius darbus: parašyta knyga apie lieknėjimą, paskaitos visuomenei, švietimas apie sveiką mitybą, vesta radio laida bei tikslą sukurti startuolį sveikatos priežiūros srityje.

Manto Liekio asmeninio archyvo nuotraukos

Autorių archyvo nuotraukos

Ar staigus perėjimas nuo nesubalansuotos mitybos prie tobulai sveikos nepakenkia organizmui?

Perėjimas nuo nesubalansuotos prie tobulos mitybos žmogui nepakenkia, perėjus prie tobulos mitybos žmogus gali susidurti su pilvo pūtimu, kuris per laiką išnyksta. Sunkiausia yra pačiam žmogui viską pakeisti iš esmės, todėl dažniausiai rekomenduoju viską keisti taip, kad pokyčiai išliktų visam gyvenimui, o ne trumpam laikui, nes pagalvokime, kad niekas negali visą gyvenimą valgyti tik vištienos su ryžiais, agurkais be prieskonių ar padažų, juk tai taip neskanu ir nuobodu.

Mitybos įpročius reikėtų keisti po truputį, nesiimti drastiškų pokyčių, kad sveika mityba taptų gyvenimo būdu. Kaip pavyzdys, iš alkoholiko negaliu iškart tapti profesionaliu atletu, nes tai paprasčiausiai būtų per sunku. Siekiant, kad perėjimas būtų sklandus būtų naudinga pradėti dirbti su kvalifikuotu specialistu, kad iškart nebūtų daroma klaidų. Laikantis dietos nieko atsisakyti nereikia, tačiau jeigu žmogus nieko nenori keisti ir vistiek nori numesti svorio, tada sakyčiau, kad gali bandyti atsisakyti cukraus, alkoholio, riebių padažų.

Norintys sulieknėti neretai imasi visokiausių priemonių, tarp jų – ir alinančios dietos. Ką manai apie badavimą? Protarpinį badavimą?

Alinančioms dietoms ir detoksams reiktų pasakyti ne, nes šios priemonės dažniausiai žmogui sukelia problemų. Griežtesnės dietos galima pasilaikyti pirmas šešias dietos savaites, kad būtų galima pasiekti greitesnių rezultatų, pasikrauti motyvacijos pokyčiams.

Kas liečia badavimą, tai yra viena iš lieknėjimo strategijų, kurios gali laikytis žmonės. Pvz, 24h badavimas gali leisti žmogui pajusti, kad šis kontroliuoja savo gyvenimą, gali nevalgyti. Kitais atvejais net badaujant reikia taikyti sveikos mitybos principus, suvalgyti pakankamai kilokalorijų (kcal), maistinių medžiagų, kad nenualintumėte savo organizmo, taip pat, yra tam tikrų žmonių grupių, kurioms badavimas nelabai tinka, kaip pvz, profesionalūs sportininkai, nėščios moterys. Taigi, badavimas yra viena iš strategijų, kuri gali padėti kontroliuoti svorį, jeigu tai gali tapti gyvenimo būdu, kitu atveju badavimas nėra magiškas būdas mesti svorį, gerinti sveikatos rodiklius.

Kokios būtų Jūsų pagrindinės penkios rekomendacijos sveikai (palankiai) mitybai?

Pirma rekomendacija, surinkti pakankamą kcal kiekį dienos metu, kad žmogus turėtų pakankamai energijos dienos metu, pvz, yra daug moterų, kurios laikosi 1200 kcal dietos, neturi energijos dienos metu, todėl nesijaučia labai gerai.

Antra rekomendacija, suvalgyti bent jau 1.3g/kg baltymų (tai yra optimalus baltymų kiekis, kuris yra reikalingas žmogaus organizmui), dažnai žmonės nesuvalgo pakankamai baltymų, todėl dienos metu neturi energijos, blogai jaučiasi.

Trečia rekomendacija - geras miegas, prastas miegas priveda prie blogų maisto pasirinkimų, sunkiau kontroliuoti cukraus lygį.

Ketvirta rekomendacija, rekomenduočiau visada planuoti savo mitybą, galvoti apie ateitį, kas bus valgoma pusryčiams, užkandžiams, vakarienei, kad niekada žmogus neatsidurtų situacijoje, valgau, nevalgau, persivalgau.

Penkta rekomendacija, atsiminti pirmas keturias rekomendacijas, kad lydėtų sėkmė.

Kokius patiekalus (kokį maistą) turėtume rinktis pusryčiams, pietums, vakarienei?

Kiekvieno valgio metu rekomenduočiau gauti bent jau 25-50 g baltymų, 25-50 g baltymų galima gauti suvalgant apie 200 g mėsos, pieno produktų, paukštienos, žuvies, jūros gėrybių, maždaug keturių kiaušinių.

Taip pat, kiekvieną valgį būtų galima pagardinti bent jau 150 g daržovių, vaisių, uogų. Tai būtų dvi pagrindinės rekomendacijos, kokį maistą būtų galima pasirinkti. Nors angliavandeniai apipinti įvairiais mitais, juos galima valgyti visada, net ir vakare, angliavandenių nereikia bijoti, nes tik vienas dalykas, kuris augina svorį yra kcal perteklius. Jeigu nevalgome angliavandenių, bet suvalgome per daug riebalų mes taip pat lengvai priaugsime svorio.

Maisto papildai - ar tai dabar madinga, ar iš tiesų jie yra visiems būtini?

Papildai šiandien yra madingas dalykas, paprastam žmogui šie yra naudingi, nes paprastas žmogus iš savo mitybos raciono vargiai gauna visą reikiamą mineralų ir vitaminų kiekį, todėl mitybą yra naudinga papildyti papildais. Taip pat, rekomenduočiau rinktis augalinės kilmės papildus, nes šie geriau pasisavinami.

Vis dažniau girdime terminą - intuityvus valgymas. Kokia jūsų nuomonė apie šį mitybos būdą? Kokie jo pliusai minusai?

Pagrindinė intuityvaus valgymo prielaida yra ta, kad žmogus klausydamasis savo kūno iš esmės „žino“ suvalgomo maisto kiekį ir rūšį, kad išlaikytų tinkamą kūno svorį. Kartais ši koncepcija vadinama kūno išmone, reguliuoti žmogaus organizmą. Intuityvus valgymas šiandien yra šiek tiek iškreipta koncepcija, nes žmonės nemoka valgyti pagal alkio siunčiamus signalus. Žmonių valgymo signalai yra sugadinti dėl įvairių dietų, požiūrio į dietas, valgymo skatinimo, pavyzdžiui, vaikystėje vaikai yra verčiami suvalgyti visą maistą iki paskunio kąsnio, nors nejaučia alkio, taip pat, žmonėms liepiama valgyti vakarienę, nors kai kas net nenori valgyti, taip dažniausiai iškreipiamas valgymo supratimas. Be to, televizoriuje matomos reklamos skatina žmones valgyti įvairų maistą, neatsižvelgiant į alkį (reklamos įteigia žmonėms, kad x maistas gali pagerinti jų nuotaiką).

Pagrindiniai intuityvaus valgymo principai yra atgauti „kūno išmintį“, žmogus valgo, kada yra alkanas, nustoja valgyti pajutęs sotumą. Intuityvus valgymas neriboja nei vienos rūšies maisto, visą maistą galima valgyti be apribojimų, nebent žmogus turi specifines sveikatos problemos (pvz, diabetą, maisto alergijas, inkstų nepakankamumą, epilepsiją ir kt). Nes kūnas turėtų instinktyviai pasirinkti, ką nori valgyti, tai reiškia, kad kūnas dažniausiai jaučia, ko jam trūksta ir iš kokio maisto žmogus galėtų gauti pakankamai maistinių medžiagų (perdirbtas maistas nesiskaito, nes šio maisto galite norėti todėl, kad sukuriate per didelį kcal deficitą)

Tylka ir Kroon Van Diest nurodo, kad intuityvus valgymas apima keturias pagrindines savybes:

  1. Galima valgyti viską, atsižvelgus į alkio signalus;

  2. Valgymas yra fizinis, o ne dėl emocinių priežasčių;

  3. Pasikliaujama vidiniu alkio ir sotumo jausmu, kad žmogus galėtų nuspręsti, kiek nori suvalgyti;

  4. Žmogus turi išsiaiškinti, kiek jis gali suvalgyti maisto atsižvelgus į žmogaus sveikatą, energijos lygius.

Taigi, intuityvus valgymas yra tik naujas valgymo būdas, kuris yra paremtas paprastais svorio metimo principais, siekiant sulienkėti ar paprasčiausiai sveikiau valgyti, visada reikia sąmoningai rinktis maistą, suprasti maisto energetinę vertę, nepasiduoti emocijoms.

Manto Liekio asmeninio archyvo nuotraukos

Pagrindinės rekomendacijos norintiems: priaugti, numesti ar palaikyti svorį?

Siekiant priaugti svorio reikia sukurti kcal perteklių, paprastai tariant, jeigu nenorite skaičiuoti kalorijų, tada prie esamo meniu reikėtų pridėti vieną papildomą užkandį, jeigu svoris neauga pridėjus vieną užkandį, reikėtų pridėti dar vieną, daryti tai iki tol kol pradės augti svoris. Antra rekomendacija, suvalgyti bent jau 1.3 g/kg baltymų. Trečia rekomendacija - pradėti sportuoti.

Kas liečia svorio metimą - pirma rekomendaciją - svorį numesti įmanoma tik sukūrus kilokalorijų deficitą, deficitą galite sukurti pridėjus papildomo sporto prie dienos rutinos ar sumažinus maisto porcijas. Antra rekomendacija suvalgyti bent jau 1.3 g/kg baltymų. Trečia - pasirūpinti kokybišku miegu.

Siekiant palaikyti svorį - reikėtų atrasti mitybos sistemą, kurios galite laikytis visą gyvenimą, kad tai taptų gyvenimo būdu (trumpalaikis badavimas, keto ar kitos dietos veda tik prie valgymo sutrikimų ir sveikatos problemų, jeigu tai yra tik trumpalaikis sprendimas). Antra rekomendacija suvalgyti bent jau 1.3 g/kg baltymų. Trečia - stengtis valgyti daug daržovių, vaisių, uogų, baltymų ir mažiau perdirbto maisto.

Tradicinis interviu klausimas, sveikatingumas – mada ar būtinybė? Kodėl?

Jeigu sveikatinimą laikysime sportu ir subalansuota mityba, tada sakyčiau, kad tai būtinybė, kad žmogus jaustųsi gerai, nes dažniausiai prastai jaučiamės, neturime jėgų, neatsistatome, todėl, kad mityba yra nesubalansuota. Nesportuojant neturime pakankamai raumeninės masės, sumažėja ilgaamžiškumas, patiriame nugaros, kelių, rankų traumas, nes kūnas yra išsibalansavęs.