Martina ir Darius: „Vandens sportas ypatingas, tas jausmas, kai vienu metu jauti gamtos ramybę ir adrenaliną yra neapsakomas, tarsi ZEN būsena.”

- vandens sporto instruktoriai, stovyklų organizatoriai.

JUDĖJIMO AMBASADORIAI

5/31/20239 min read

Bičiuliai, Martina ir Darius, kuriuos supažindino meilė vandens sportui: burlentėms, jėgos aitvarams, vandenlentėms, dabar kartu organizuoja stovyklas visiems, kurie domisi šiuo sportu bei nori pažinti save labiau kaip asmenybę. Darius su vandens sportu susipažino jau nuo mažų dienų, kuris jį taip sužavėjo, jog vėliau pats pradėjo dirbti treneriu bei įkūrė manana.lt, savo paties vandens sporto centrą arba kaip pats vadina “spot’ą”. Martiną su vandens sportu draugas supažindino Ispanijoje, vieną dieną pasiūlęs kartu išbandyti jėgos aitvarus, kurie taip sužavėjo, jog grįžus į Lietuvą taip pat norėjo tęsti šią sporto šaką. Nuvažiavus į Svencelę susipažino su Dariumi bei kartu atrado nemažai bendrų minčių kaip galima populiarinti vandens sportą Lietuvoje.

Martinos Ioannou asmeninio archyvo nuotraukos

Martinos Iannou asmeninio archyvo nuotraukos

Kokio pasiruošimo reikia norint pradėti sportuoti (propaguoti) vieną iš vandens sportų? Kokios pagrindinės traumos šiame sporte ir ką reikia žinoti norint jų išvengti?

Darius: Nėra konkrečių fizinio pasiruošimo reikalavimų, svarbiausia, kiekvienam žmogui parinkti tam pritaikytą mokymosi įrangą ir instruktorius. Pavyzdžiui, jei ateina silpnesnis ar sunkesnis žmogus, parenkame didesnę lentą ir mažesnę burę, kad būtų lengviau laikyti balansą ir pasikelti burę iš vandens. Neapibrėžiame žmogaus galimybių pagal jo fizinę parinktį, viskas yra ištreniruojama ir galima nesunkiai pritaikyti specializuotą įrangą.

Prieinant prie antro klausimo, jeigu su instruktoriumi visą kursą pereini paeiliui, tai esi supažindintas su rizikomis ir viso to gali būt išvengta. Tačiau jeigu nemoki elgtis ekstremalioje situacijoje, tai gali būti visokių traumų.

Traumos atsitinka tada, kai nežinome kaip elgtis ekstremaliose situacijose. Pavyzdžiui, draugas pamokino plaukti kaitu, tačiau nepaaiškino kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje ir atsitinka taip, kad plaukiant jėgos zonoje pradeda kaitas suktis ir be kontrolės tempti. Tokiu atveju tikrai gali žmogų ištikti rimta trauma, nes jis gali atsitrenkti į kliūti ar pan.  Todėl svarbu pradedant atsakingai rinktis instruktorių bei nemažai skirti dėmesio pirmosioms treniruotėms, saugumui apie kurį turėtų informuoti instruktorius.

Nemažai žmonių ateinančių buriuoti jau būna kažkur tai išbandę sodyboje radus seną burlentę ar draugas pamokė, bet neretai tos patirtys nebūna ypatingai sėkmingos, su traumomis, patempimais ir panašiai. Tačiau su instruktoriumi jau pirmą treniruotę viskas puikiai pavyksta ir be traumų. Lygiai taip pat būna ir su vandenlente, kai turi kažkas iš draugų katerį ir bandė paplukdyti, tačiau galiausiai viskas baigiasi mažų mažiausiai nugaros patempimu. Taigi būkime atsakingi ir mokytis pradėkime su treneriais.

Martina: Svarbu, kad ateitų pavalgęs išsimiegojęs, pailsėjęs, susikaupęs, o daugiau nemažai kas priklauso nuo instruktoriaus bei jo tikslingo ugdymo. Svarbu žinoti savo ribas ir kaip elgtis ekstremalioje situacijoje. Dažniausiai traumos atsiranda tada, kai esame išsiblaškę, negebame būti čia ir dabar ir sunku sutelkti mintis į plaukimą.

Sveikatingumas: mada ar būtinybė?

Būtinybė ir jeigu tai yra mada, tai labai gera mada, daugiau tokių. Kūnas ir siela yra neatsiejama, kiekvienas elementas yra ypatingai svarbus. Todėl jei nebus palaikomas balansas tarp skirtingų sveikatingumo pusių jausimės blogai. Pavyzdžiui, jei jaučiame, kad skauda nugarą, dažnai ir emociškai jaučiamės prastai.

Susipažinus su Dariumi atsirado galimybė dirbti kartu, o man mokyti patinka, anksčiau buvau šokių ir zumbos trenerė. Matau daug potencialo sujungiant savo studijų programą „Socialinis darbas ir psichosocialinis konsultavimas“ ir vandens sportą, nes supratau kokią įtaką vandens sportas gali padaryti žmogaus gyvenimui. Pažiūrėjus į vandens sporto bendruomenę, gali matyti, koks jų pozityvus požiūris į gyvenimą ir atsparumas sunkumams. Tas požiūris turbūt ateina iš to, kad esi vandenyje ir viskas banguoja, kaip ir gyvenimas. Kartais pagauni bangą ir tave neša, o kartais banga lūžta ir tu krenti, bet vėliau vėl pakyli.

Darius: Kai plauki su vėjo pagalba, sinergija su gamta duoda savo žavesio, nes pradedi jausti, matyti vėją, kaip jis pasisuks, tai visai kitoks jausmas nei plauktum paskui katerį ar wakepark’e. Manęs nuo mažens neįtraukė komandinis sportas ir man patiko būti su savimi, todėl pasirinkau vandens sportą, kur teko šiek tiek laiko dalyvauti ir varžybose. Vėliau natūraliai gavosi, kad pasirinkau ir toliau likti šioje veikloje bei dirbti treneriu.

Nuo ko pradėti ir ką pasirinkti, norint išbandyti vandens sportą? Kaip pasirinkti tinkamiausią vandens sporto varinatą?

Darius: Galima išskirstyti lengviausius – valtis, kurią, tikriausiai, esame išbandę daugelis, irklentė – tam, kad lengviau pajausti vandenį. Pirmiausia pradedam atsiklaupus vėliau atsistojus, tai šis variantas labai puikus pradžiai susipažinimui. Ypatingai jei žmogus bijo vandens ar dar nesijaučia labai saugiai pirmiausia rekomenduoju pradėti nuo irklentės. Vėliau jau prasideda… Dažnai klausimas kyla - burlentės ar jėgos aitvarai? Pagrindinis skirtumas tarp jų kaip greitai pajausi malonumą plaukti. Prie mažo vėjo su burlente jau gali pradėti po truputį saugiai plaukti ir iš karto atrodys „jau gaudau vėją, jau vairuoju“. Su jėgos aitvaru, tam kad aitvaras kabėtų ore ir tave temptų tau reikia daugiau vėjo. Gali atsirasti baimės jausmas, kad tave tempia, tu nesuvaldai, paleidi, o jei nepaleidi atrodo dar blogiau būna. Su jėgos aitvaru po kelių dienų išmoksi truputėlį lengviau jį valdyti ir visokiausius triukus pavyks pakankamai greitai išmokti atlikti. Tuo tarpu su burlente, kelias iki triukų žymiai ilgesnis.

Jeigu nedraugauji su vandeniu, tai gerai pradžioje pabandyti plaukti su didele irklente, tam kad būtų lengviau laikyti balansą ir pajustum malonumą plaukioti. Kartais darom tokius pasiplaukiojimus iki Pažaislio vienuolyno, išgeriam kavos ir grįžtam atgal. Tačiau jeigu nepaisysi oro sąlygų ir jei dar nesi patyręs, tave gali nuplukdyti visiškai kitur, todėl svarbu bent pradžioje turėti instruktorių tam, kad suprastum pagrindinius principus bei išmoktum elgtis saugiai.

Kauno mariose burlente, irklente plaukti puikios sąlygos, jėgos aitvaru – ne. Taip, patyrę sportininkai gali pasikelti jį, tačiau kadangi daug aplinkui medžių bei gūsingas vėjas gali būti pavojinga, todėl geriausia su jėgos aitvarais mokytis plaukti Svencelėje. Svencelėje yra seklu, tu atsistoji, tave užtempia, visada sieki dugną, todėl jautiesi saugiai bei vėjas visada stabilus. Taigi, Svencelėje tikrai turi labai aukšto lygio bazę mokyti valdyti jėgos atvarus vandenyje, tikra kaitų meka.

Martina: Tikriausiai, pagrindinis skirtumas lyginant burlentes ir jėgos aitvarus yra tai, jog su burlente išmokstama plaukti greičiau, vos atsistoji ant jos ir praktiškai iš karto plauki. Lyginant su jėgos aitvaru, ten truputėlį sunkiau tam, kad išmoktum plaukti reikia įdėti nemažai pastangų. Tačiau kiekvienas geriausiai suprantame, tai kas mums labiausiai tinka ir patinka tik pabandę kelis skirtingus variantus. Pavyzdžiui, aš labiau mėgstu burlentes vien todėl, nes ten manęs netempia ir aš jaučiuosi laisvai. Svarbu, nebijoti pabandyti skirtingų vandens sporto variantų, nes jų yra tiek daug ir jei vienas nepatiko, nereiškia, kad nepatiks ir kitas, tik būkime drąsūs bandyti. Pavyzdžiui, su burlente tu viską jauti kūnu, koks vėjas, kaip jis tempia tave. Su jėgos aitvaru tu gali aukščiau pašokti, tave labiau tempia į viršų, didesnis greitis. Su vandenlente gali daugiau atlikinėti triukus. Su banglente, kuri, tikriausiai, yra vienas sudėtingiausių variantų išmokti valdyti, “žaidi” su savo kūno svoriu ir stengiesi ją valdyti, jauti kaip lūžta banga.

Vandens sportas Lietuvoje sezoninis ir turime pakankamai trumpą laiką jam, kokios alternatyvos jam šaltuoju metų sezonu?

Darius: Atvirose erdvėse ledrogės, riedlentės su burėmis ar snieglentės yra geri variantai. Lietuva, tikriausiai, yra viena stipriausių šalių ledrogių srityje. Šiuo metu labai populiarėjantis dalykas wing’as, tarsi tarpininkas tarp burlentės ir jėgos aitvaro. Jo valdymas panašus į burlentės, tačiau toks kaip sparnas prisipučia kaip jėgos aitvaro prie jo gali priderinti ką tik nori riedučius, riedlentę ar pačiūžas žiemą.

Lietuvoje uždarose erdvėse turime Girstučio baseine wake - up vandenlenčių parką, kur šaltuoju metų sezonu galime treniruotis uždaroje erdvėje.

Martina: Jeigu žiemą iš tikrųjų nori užsiimti vandens sportu, Lietuvoje liūdni reikalai. Geriausia važiuoti į užsienį ne tik plaukti, bet ir pasikrauti vitamin D, nes Lietuvoje vandens sporto sezonas yra labai trumpas.

Kada jūs patys pradedate sezoną?

Viskas priklauso nuo klientų, kaip ir kada jie nori mokytis. Turėjome tokį variantą, kai Marios atitirpo vasarį ir iš karto su žmonių grupele pradėjome mokytis buriuoti su šiltais hidrokostiumais. Galima rasti ir Palangoje, Šventojoje žmonių, kurie užsiima vandens sportu visus metus ir neuždaro sezono, tikri šio sporto entuziastai. Tačiau pagrindinis aspektas oras, nes kai būna tikrai šalta, kad ir koks geras, naujas, šiltas hidrokostiumas būtų, nepavyks ilgai išbūti vandenyje.

Dariau, esate Mañana.lt įkūrėjas. Kaip atsirado ši veikla? Kokia idėja/ ateities vizija/ tikslai?

Atsirado dėl to, kad tai yra mano gyvenimo būdas. Mañana.lt ispaniškas žodis, reiškiantis rytoj, bet ispanų kultūroje, tai ne visada reiškia rytojų. 

Nemažai teko praleisti laiko keliaujant Ispanijoje, todėl šis žodis priminė man ramybę, atsipalaidavimą, darbai gal palauks, o šiandien gal pailsim, “pasurf’inam”, paburiuojam. Tiesiog veikla siejosi su malonumu, harmonijos radimu ir terapija, todėl norėjosi pavadinimo atliepiančio šią pagrindinę mintį.

Nepatiko man profesionalus buriavimo sportas, kai nėra vėjo, bet tu vistiek turi kažkaip plaukti, nes pasirinkau buriavimą tam, kad galėčiau buriuoti su vėju, o, pavyzdžiui, varžybų metu jei vėjo nėra juk vistiek turi plaukti. Aišku, yra specialios technikos kaip reikia burę išjudinti, kad plauktum, tačiau kai nejauti vėjo, tarsi nebelieka tiesioginio ryšio su gamta, kuris ir yra šiuo atveju pagrindinis aspektas. Todėl norėjau į buriavimą žvelgti šiek tiek kitaip, ne iš profesionalaus sporto pusės, bet kurti geras emocijas tiek sau, tiek klientams. Todėl Mañana.lt nėra apie profesionalų sportą, tai apie malonumą, laiką sau ir su savimi plaukiant.

Martinos Iannou asmeninio archyvo nuotraukos

Dar viena priežastis šios veiklos bei stovyklų atsiradimo tai, jog norisi žmones kuo labiau atitraukti nuo ekranų, parodyti gamtos grožį bei padėti atrasti stipresnį ryšį su ja. Dabar jau vis jaunesni žmonės turi vis daugiau įvairių tiek fizinių, tiek emocinių sveikatos problemų. Todėl siekiame, kad ateities visuomenė būtų kuo sveikesnė bei atrastų naujų judėjimo bei saves pažinimo būdų. Todėl pagrindinė mūsų idėjos žinutė - savęs pažinimas. Kartais mes net nesuprantame, kodėl vienaip ar kitaip jaučiamės, negebame sau atsakyti į klausimus: kaip aš jaučiuosi? Kodėl aš taip jaučiuosi? Kas sąlygoja mano vienokią ar kitokią nuotaiką? Nėra nei gerų, nei blogų jausmų, jausmas yra jausmas, visi jie yra reikalingi, tačiau svarbu mokėti juos atpažinti bei išjausti.

Nebūtina žinoti visų žmogaus gyvenimo įvykių tam, kad suprastum kaip jam gali padėti, užduodant klausimą ar per veiklas, kas ir bus taikoma mūsų stovyklose. Matant, kaip žmogus įveikia naujus kylančius iššūkius plaukiant, kaip reaguoja į kitus žmones, taikysime skirtingus ugdymo metodus ir taip stengsimės padėti kiekvienam. Tokios praktikos paskui bus labai naudingos ir, tikimės, bus taikomos jų kasdieniame gyvenime.

Į šią vasarą žengiate su nauja dvikrypte iniciatyva Ahora.lt, kur koja kojon žengia vandens sportas ir sąmoningumas. Kaip kilo idėja pradėti organizuoti stovyklas? Kuo jos ypatingos? Kam tinka? Kokią pagrindinę žinutę neša?

Su šia iniciatyva eisime link savęs pažinimo, ramesniu principu mokysimės plaukti, nes pastebėjome, kad kai kuriuos žmones atbaido vandens sporto ekstremalumas. Kasdienybėje mums visiems vis labiau norisi ramybės, todėl šiose stovyklose orientuosimės į labiau pradedančiuosius, kurie nori susidraugauti su savo kūnu, sąmone, mintimis ir svarbiausia pačiu vandeniu, užmegzti ryšį su gamta ir savimi, naudodami vandenį kaip terapijos elementą. Praeitą vasarą teko sutikti nemažai žmonių, kurie buvo susidūrę su tam tikromis bėdomis ir norėjo išmokti vandens sporto. Tad ši stovykla iš dalies atsirado dėl to, jog tiems žmonėms suteikti galimybę būtent pagal jų ritmą išmokti plaukti. Stovyklose suteiksime įrankius kaip lengviau pažinti save, įveikti savo baimes bei taip lengviau pradėti plaukti. Svarbiausia yra kelias, todėl siūlome žmonėms lengvai, ramiai prisijungti prie vandens sporto.

Martinos Iannou asmeninio archyvo nuotraukos

Kuo Jums yra ypatingas vandens sportas? Kaip nusprendėte burti žmones bei dalintis savo žiniomis su jais?

Martina: Vandens sportas įdomus tuo, kad esi vienas su gamta. Kai jauti tą jausmą stovint ant lentos, aplink tave vėjas, o tu žinai, kad negali pakeisti oro sąlygų ir tavo vienintelė galimybė tuo metu – bandyti prisitaikyti. Turbūt dar neturėjau tokios treniruotės, kurioje viskas puikiai pavyktų, nes didžiąja dalimi šiose vandens sporto šakose viskas priklauso nuo oro sąlygų. Visada būna ir taškymų, ir kritimų, ir kitų dalykų, tačiau tas jausmas, kai vienu metu jauti gamtos ramybę ir adrenaliną yra neapsakomas, tarsi ZEN būsena, kai jauti ypatingą ryšį su gamta.