Martynas Vilimas: „Kas gali tikti visiems, galbūt netinka niekam.“

JUDĖJIMO AMBASADORIAI

9/30/20224 min read

Tėvų pavyzdys, puoselėjama fizinio aktyvumo kultūra šeimoje padarė nemažą įtaką pasirenkant sporto kelią, išbandant įvairias sporto šakas, taip siekiant atrasti artimiausią sau, bei formuojant požiūrį į sveikatingumą.

Išbandytos įvairios sporto šakos: karate, krepšinis, plaukimas, lengvoji atletika, rankinis, boksas bei, siekiant priaugti raumeninės masės, treniruotės sporto salėje, kurios vėliau paskatino rinktis trenerio karjierą, leido suprasti, ko žmogui iš tikrųjų reikia kasdienybėje, kas žmogui reikalinga, kad gyventi kokybiškai mus supančiame pasaulyje.

Treneris žmogui parodo kelią, suteikia žinias, tačiau motyvacija yra vidinis žmogaus dalykas, kurią treneris pritaikydamas savo žinias bei gebėjimus gali padėti „užkurti”. Todėl vienos svarbiausių savybių treneriui: komunikabilumas, gebėjimas profesionaliai bei objektyviai vertinti žmogaus fizinę ir emocinę būklę, empatija bei siekis pritaikant savo žinias pagerinti žmogaus fizinę bei emocinę sveikatą.

Kur semiesi jėgų ir įkvėpimo, kai stinga motyvacijos gyventi aktyviai?

Sporto bendraminčių bendruomenė, pareigos jausmas prieš patį save jaustis gerai tiek fiziškai, tiek psichologiškai, siekis gyventi kokybiškai įkvepia gyventi aktyviai, veikti dėl savęs bei kitų. Nemažiau svarbu treniruotis bei sportuoti sistemingai tam, kad pasiektum norimus rezultatus. „Functional Patterns“ metodika, kuria vadovaujuosi, padeda suvokti kaip žmogus turi judėti funkcionaliai ir be diskomforto. Neatsiejamai, sportuojant gerinama emocinė sveikata, aktyvinama hormoninė sistema, kraujotaka, žmogus tampa bei jaučiasi gyvesnis.

Paprastas palyginimas, visi supranta, kad automobilis važiuoja gerai, kai padangos pripūstos, ratai subalansuoti, važiuoklė tvarkinga, vairas nemuša, tai tiesiog fizikos dėsniai, lygiai tą patį galima prilyginti ir žmogui, jei koja rotuota, dubuo slenkasi, stuburas krypsta ir pačiam žmogui atrodo normalu, nes visą gyvenimą taip, tai realiai kaip mašina nuleistu ratu, todėl savo fizine bei emocine sveikata rūpintis kasdien yra būtina.

Specializuojiesi būtent konkrečioje Functional Patterns" metodikoje, kuo ji ypatinga?

Dirbant treneriu tekdavo susidurti su klientais turinčiais vienokių ar kitokių problemų ir skausmų bei nuolat ieškodavau sprendimų jas spręsti. Būtent taip atradau būtent „Functional Patterns“ metodiką, kuri pakeitė požiūrį į žmogų bei fizinį aktyvumą, supratau, kad žmogaus kūnas yra viena visuma, problema žmogaus kūne neatsiranda vienoje vietoje, todėl neturėtų būti vertinamas ir treniruojamas atskiromis dalimis. 

„Functional Patterns“ metodikos vienas išskirtinumų, jog žmogaus raumenų sistemą holistiniu požiūriu vertina kaip visumą naudojantis miofascijinių ryšių žemėlapiu bei analizuojant žmogaus judesius. Šios metodikos pagrindinis siekis didinti raumenų potencialą bei efektyvinti jų darbą žmogui judant.

Ką galėtum patarti žmonėms norintiems pradėti fiziškai aktyviau gyventi, rinktis sveikesnį gyvenimo būdą?

Žmogus gyvas kol juda. Pradėkime nuo to kas mums yra aktualiausia ir paprasčiausia, supraskime, kad esame žmogus, dvikojė būtybė, kurio vienas natūraliausių judėjimo būdų – ėjimas. Išeikime pasivaikščioti į lauką, nustebsite, kiek teigiamų emocijų suteikia buvimas gamtoje, saulė, medžiai, natūrali aplinka, atraskite, tai kas jus daro laimingus. Tačiau jei esate visiškai pasimetęs, nežinote nuo ko pradėti, tada geriausia pirmiausia kreiptis į fizinio aktyvumo trenerį, kuris padėtų bei parodytų tą pradinį kelią bei vestų toliau. Svarbiausia nebijoti bandyti, nebijoti pradėti. Jeigu jautiesi blogai, žinai, kad reikia pajudėti, tai nueik iki parduotuvės pėsčiomis, nevažiuok automobiliu, jau bus žingsnis į priekį.

Bėgimas Lietuvoje tampa vis populiaresnis, į ką svarbu atkreipti dėmesį prieš pradedant bėgti?

Kiek mes padarome tūkstančių žingsnių per dieną ir kiek atsisėdimų ant kėdės, tai kas mūsų prioritetas, galite užduoti klausimą sau. Taigi bėgimas yra viena iš žmogaus funkcijų, ankstesniais laikais padėjusi susimedžioti, atsinešti maisto, išgyventi, tačiau svarbu atkreipti dėmesį, ar žmogus yra fiziškai pasiruošęs bėgti ir gali tai daryti. Kiekvienas esame individualus, todėl labai svarbu atkreipti dėmesį į žmogaus judėjimo brėžinius, siekiant kurti kuo didesnę pridėtinę vertę žmogui.

Labai svarbu yra pasiruošimas prieš pradedant bėgti, rekomenduotina atlikti judesių analizę, siekiant išvengti traumų, atkreipti dėmesį į kūno disbalansus, biomechanines problemas ir jas spręsti bei bėgimą pradėti sistemingai, tinkamai dozuojant krūvį ir parenkant atstumą. Efektyviam bėgimui turėtume siekti, kuo geresnės kūno biomechanikos, tam kad jis galėtų prisitaikyti prie bėgimo bei besikeičiančių paviršių.

Sveikatingumas – mada ar būtinybė?

Sveikatingumas – būtinybė tapusi mada, kiekvienam savaime aišku, tam kad jis gyventų kokybiškiau, sveikiau reikia turėti discipliną. Jei tavo disciplina bus penkis kartus per savaitę greitas maistas, tai tavo kūną sekins. Todėl norint jaustis gerai, dienos eigoje nepavargti bei gyventi kokybiškai sveikatingumas yra be galo svarbu. Kūnas nėra amžinas, todėl pradėkime juo rūpintis dabar.

Martyno Vilimo asmeninio archyvo nuotraukos

Martyno Vilimo asmeninio archyvo nuotraukos

Martyno Vilimo asmeninio archyvo nuotraukos