Sandra Žievytė: „Svarbiausia išdrįsti pabandyti, jugi nieko neprarasi.“

Atletinio rengimo, dziudo bei sambo trenerė, šiuo metu Lietuvos sporto universiteto edukologijos magistro studentė, savo sporto karjierą pradėjusi vos nuo ketverių metukų, kurią iki šiol lydi ypatinga meilė sportui.

JUDĖJIMO AMBASADORIAI

10/31/20223 min read

Karjeros pradžioje būtent dziudo paliko didžiausią įspūdį nuo pirmųjų treniruočių: šiltas priėmimas, bendruomeniškumas, artimo žmogaus pavyzdys bei autoritetas, buvo būtent tai, kas tuo metu nors ir vaikui aiškiai nesuvokiama, bet puikiai širdimi jaučiama, paskatino aktyviai sportuoti. Nors buvo ir sunkių akimirkų, kai atrodė, kad viską norisi mesti, tačiau tomis akimirkomis ypatingai svarbus trenerės palaikymas, kuris ir pašnekovę įkvėpė nesustoti.

Dziudo meno filosofija bei trenerės pavyzdys paskatino ir toliau žengti sporto keliu bei studijuoti Lietuvos sporto universitete. Siekis kurti pridėtinę vertę visuomenei, noras ugdyti naujus sportininkus bei skleisti žinutę apie tai kaip dziudo iš tikrųjų ugdo ne tik fizines savybes, bet ir formuoja moralines vertybes bei asmenybę. Žmonės susipažinę su dziudo tampa psichologiškai stipresni ir tvirtesni, stabilesni, geba nugalėti baimę ir parodyti drąsą esant spaudimui.

Nuolatinis grįžtamasis ryšys, diferenciacija bei individualumas treniruotėse, siekis, kad sportininkai gautų ne tik fizinę, bet ir emocinę pridėtinę vertę treniruočių metu, tikriausiai, geriausiai šią trenerę apibūdinantys žodžiai, kuriuos sąlygoja begalinis atsidavimas darbui bei ryšys su klientais.

Dziudo ir sambo. Kodėl būtent šios sporto šakos? Kuri tau artimesnė?

Šiose abiejose šakose yra ugdomos sąžiningumo ir teisingumo savybės. Dziudo ir sambo praktikavimas padeda žmonėms vystyti pagrindines fizines savybes (jėgą, ištvermę, lankstumą, greitumą, vikrumą), taip pat padeda tobulinti koordinacią, reakciją. Dziudo labiau yra apie tai, kad tai ne vien tik fizinės savybės, siekimas tik atletinio meistriškumo ar sportinių aukštumų, dziudo iš tikrųjų moko disciplinos, atkaklumo, pagarbos, gerų socialinių manierų, kaip kontroliuoti savo jausmus, valdyti savo emocijas. Čia siekiamas emocinis ir fizinis dvasingumas, balansas tarp šių dviejų dalykų.

Sambo kilęs iš dziudo sporto šakos, jos atšaka, bet Lietuvoje yra mažai populiari, galbūt, todėl, kad iki šiol ji nebuvo oficiali olimpinė sporto šaka, tik kaip kandidatė. Tačiau praeitais metais sambo oficialiai tapo olimpinė sporto šaka ir 2024 m. įtraukta į Olimpines Žaidynes kaip parodomoji. Labai džiaugiuosi, kad esu būtent ta trenerė Kaune, kuri propaguoja sambo sporto šaką bei pagal klientų poreikį įtraukiu sambo elementus į treniruotę. Dziudo ir sambo sporto šakos kovos specifika pakankamai artima viena kitai, todėl nei vienos išskirti negaliu, abi labai artimos ir mylimos.

Asmeninių trenerių pasirinkimo spektras be galo platus, kaip nesuklysti renkantis? Į ką svarbu atkreipti dėmesį?

Pirmiausia labai svarbu trenerio kvalifikacija, baigtos studijos ar kursai, tai parodo trenerio kompetencijas vesti treniruotes. Tuo turėtume pasidomėti dar iki treniruotės ar paprašyti trenerio parodyti pažymėjimus, pasižiūrėti internete pateikiamą informaciją apie trenerį bei kitų klientų rekomendacijas.

Taip pat svarbu aiškūs tikslai bei lūkesčiai, tai padeda renkantis trenerį, nes kiekvienas treneris specializuojasi skirtingose srityse. Todėl tikslinga trenerį rinktis pagal tai ko tikitės: priaugti raumeninės masės, sveikatingumo tikslais ar reabilitacijai, kurios metu tikslingiau rinktis kineziterapeutą.

Ką galėtum patarti ir palinkėti žmonėms, nedrįstantiems žengti lemtingo žingsnio savo fiziškai aktyvaus gyvenimo link? Nuo ko rekomenduoji pradėti?

Ypatingai svarbu bendra sveikatos būklė, todėl būtina prieš pradedant sportuoti apsilankyti pas šeimos gydytoją ar sporto medicinos centre (dispanseryje) bei pilnai išsitirti sveikatos būklę. Jei tyrimai geri bei gydytojai leidžia sportuoti, galima drąsiai pradėti, o esant kažkokiems pakitimams, traumoms ar skaumams informuoti trenerį, kad galėtų jums diferencijuoti treniruotės planą. Todėl lygiai taip pat jei treneris nepasidomi jūsų sveikatos būkle ar nepaprašo gydytojo išrašo, turėtumėte susimąstyti ar trenerį pasirinkote teisingai.

Tačiau svarbiausia išdrįsti pabandyti, jugi nieko neprarasi. Dažnai netgi pirmos treniruotės būna nemokamos ar su nuolaida, būtent su tikslu, jog žmogus susipažintų su treneriu bei treniruotės specifika ir atrastų sau tinkamiausią variantą.

Tradicinis interviu klausimas, sveikatingumas – mada ar būtinybė?

Būtinybė, nes fiziškai aktyvus žmogus ir yra madingas. Nebūtinai užsiimantis konkrečia sporto šaka, tačiau aktyvus fiziškai ir besirūpinantis savimi, savo tiek fizine, tiek emocine sveikata.