Tomas Linksmuolis: „Treniruojantis visada bus efektyviau daryti nedaug, bet nuolatos, nei labai daug, bet tik retkarčiais."

- kineziterapeutas.

JUDĖJIMO AMBASADORIAI

11/30/20233 min read

Vaikystėje dažnai jausdavęsis silpnesnis už kitus, nes sirgo bronchine astma. Nuo 7 metų pradėjo lankyti plaukimą, ten po truputį sustiprėjo, atrado save ir pasiekė lygį, kur galėjo varžytis fiziškai su visais bendraamžiais. Tai buvo nuostabus kelias, suteikęs daug pasitikėjimo savimi, nors ir nenuėjo profesionalaus sporto keliu. Vėliau aplinkybės susiklostė taip, kad įstojo į kineziterapiją. Stodamas dar nežinojo, kas tai per profesija, tiksliai, bet jau pirmam kurse pamilo kineziterapiją. ,,Didžiausią džiaugsmą darbe man teikia tai, kad galiu įkvėpti kitus žmones sustiprėti ir patikėti savo jėgomis. Labai panašiai kaip kadaise mane patį įkvėpė sportas.” – Tomas Linksmuolis.

Tomo Linksmuolio asmeninio archyvo nuotraukos

Vis populiaresni darosi įvairūs kvėpavimo pratimai. Kuo jie naudingi žmogui? Kas turėtų juos praktikuoti? (gal galite pasidalinti kokio nors pratimo pavyzdžiu)

Kvėpavimo pratimai yra labai galingas įrankis paveikti nervų sistemai, jei juos pritaikome taisyklingai. Visiems dirbantiems sėdimą darbą prie ekrano patarčiau - bent du kartus per dieną skirkite dvi minutes dėžės kvėpavimui. Atsitraukite nuo ekrano, nukreipkite žvilgsnį į tolį, nesifokusuokite į vieną tašką. Įkvėpkite per 4 s. Dabar 4s užlaikykite orą. Iškvėpkite per 4s. Ir 4s užlaikykite iškvėpę. Pakartokite tai 8 kartus. Kvėpavimas turėtų būti lengvas, nereikia pilnai įkvėpti ar iškvėpti. Idealu kvėpuoti per nosį. Tai padės nusiraminti ir geriau susikoncentruoti tolimesniuose darbuose. Sumažins raumenų įtampą ir aptalaiduos nervų sistemą. Pabandykite, jums patiks :)

Tradicinis interviu klausimas - sveikatingumas mada ar būtinybė?

Sunkus klausimas. Manau, sveikatingumas yra modernaus, apsirūpinusio žmogaus privilegija. Deja, pasaulyje yra daug žmonių, kuriems sveikatingumas atrodo kaip mada, nes jie turi daug svarbesnių egzistencinių rūpesčių, nei jų pačių tobula sveikata. Taip pat yra ir persisotinusių bei visko pertekusių visuomenių, kurioms sveikatingumas yra būtinybė, leisianti ilgiau išlaikyti kokybišką gyvenimo trukmę. Man pačiam sveikatingumas yra gyvenimo stilius ir interesų sritis.

Pėdos sveikata - kodėl tai svarbu? Kokią įtaką daro bendrai kūno fizinei sveikatai? Laikui bėgant jau visuomenė vis labiau atkreipia dėmesį į avalynę, dažniau renkasi sportinio tipo batus, tačiau kokio tipo avalynę iš tikrųjų geriausia rinktis kasdienai, į ką atkreipti dėmesį?

Pėda yra ne tik atrama, kuria laikomės ant žemės. Iš pėdos gauname labai daug jutiminės informacijos apie atraminį paviršių ir pagal tai automatiškai koreguojame savo laikyseną, bei atliekamus judesius. Jei suvaržome pėdą, didelės dalies preciziškos kūno kontrolės netenkame. To pasekoje gali atsirasti įvairių problemų su keliais, nugara ar kartais net ir kaklu. Dėl to svarbu, kad avalynė būtų lanksti, niekaip nevaržytų pėdos judesių. Kita vertus, daugumos žmonių pėdos šiais laikais tikrai yra silpnos ir gerai nefunkcionuoja, tad staigus perėjimas prie minimalistinės avalynės kasdienai ar sportui gali būti per didelis iššūkis joms ir sukelti pėdos sąnarių arba blauzdos raumenų skausmus. Kartais net išprovokuoti stresinius lūžius. Geriausiai prie minimalistinės avalynės pereiti palengva ir po truputį.

Miego svarba, neginčytina. Tačiau ar svarbu kaip miegame? Kokioje pozicijoje? Ir kaip turėtume miegoti, kad atsikėlus jaustumėmės gerai?

Kalbant apie miegą - labai svarbu ne tik jo kiekis, bet ir kokybė. Jei žmogus miega bent 7,5 valandos ir vistiek pabunda nepailsėjęs, tai ženklas, kad miegas nėra kokybiškas. Priežasčių gali būti įvairių, bet pradžioj reikėtų atkreipti dėmesį į “miego higieną” - nevalgyti bent 2 valandas iki miego, vengti mėlynos šviesos, ekranų bent valandą prieš miegą, gerai išvėdinti ir atvėsinti miegamąjį ir panašiai. Jei tai nepadeda, reikia daugiau pasigilinti kokia problema neleidžia atsistatyti. Bet faktas, kad miego pagerinimas gali turėti magišką poveikį sveikatai ir savijautai. Tuo tarpu miego padėtis nėra tokia svarbi.

Šaltas dušas, ledo vonios darosi vis populiaresnės, artėjant žiemai neretas pagalvoja save išbandyti, maudydamasis užšalusiame telkinyje. Tačiau šiuo metu grūdinimasis labiau mada ar sveikatinimosi būdas? Gal galite pasidalinti savo grūdinimosi patirtimis, požiūriu į tai?

Atsparumas aplinkos veiksniams yra treniruojamas dalykas. Žmogaus kūnas turi natūralius mechanizmus skirtus išgyventi ir funkcionuoti šaltyje, bet jei jų nenaudojame - prarandame. Tik moderniam žmogui natūralu atrodo vengti šalčio keliamo diskomforto. Nors iš tiesų šaltis (kaip, beje, ir karštis) gali duoti labai daug naudos sveikatai, ypač treniruojant širdies ir kraujagyslių sistemą (ŠKS), valdant stresą, atsistatant po fizinių krūvių, gerinant smegenų veiklą. Svarbu tik suprasti, kad treniruojantis visada yra protinga apkrovą didinti po truputį. Tad ir susidraugaujant su šalčiu galima pradėti nuo šalto dušo ir po truputį didinti toleranciją šalčiui, o tik paskui šokti į eketę. Taip pat, treniruojantis visada bus efektyviau daryti nedaug, bet nuolatos, nei labai daug, bet tik retkarčiais. Tad geriau jau bus mažiau apsirengti ir pavaikščioti lauke kai šalta, nei kartą per mėnesį pasidaryti selfie eketėje.

Tomo Linksmuolio asmeninio archyvo nuotraukos